MOT-EC-56-C-K-A product image
igus-icon-lupe
MOT-EC-56-C-K-A product image
igus-icon-lupe
MOT-EC-56-C-K-A technical drawing
1 of 4
drylin BLDC motor with Molex connector, Hall, encoder and brake, NEMA 23
igus-icon-arrow-left
igus-icon-arrow-right
  • Installation size: NEMA23 / Flange dimension 56mm
  • Protection class: IP40
  • Rated torque: 0.60Nm
  • Nominal voltage: 48V DC
  • Motor connections: Molex connector, encoder with Molex, brake with Molex
  • Brake voltage: 24V